Haber Detayı
2023-01-12 11:17
Emeklilikte banka hesabınız eriyor...

Antalya'da devam eden "WinterLeague Convention Hosted by Antalyaspor" (WL Convention) organizasyonunda, ünlü İngiliz defans oyuncusu Sol Camp...

Emeklilikte banka hesabınız eriyor...

Antalya'da devam eden "WinterLeague Convention Hosted by Antalyaspor" (WL Convention) organizasyonunda, ünlü İngiliz defans oyuncusu Sol Campbell, 'Seçkin kariyer sonrası kişisel marka yönetimi' konulu panele konuşmacı olarak katıldı. İngiltere Milli takımının eski oyuncusu kariyerini nasıl planladığını anlatırken, bir futbolcunun kariyerini noktalamadan önce neler yapması gerektiğini hakkında bilgiler verdi.

 1994-2006 yılları arasında İngiltere Milli takımı forması giyen Sol Campbell, futbol oynadığı dönemde sadece futbola odaklandıklarına vurgu yaptı. Kariyerinde Tottenham, Arsenal ve New Casttle gibi Premier Ligin önde gelen takımlarında forma giyen Sol Campbell, “Bizim dönemimizde sadece futbolla ilgiliydik. O yüzden bizim jenerasyonumuz, teknik adam ya da TV yorumcusu oldu. Futbol oynarken güzel bir ilgi ile karşılanıyorsunuz. Ancak emekli olunca bu ilgi kayboluyor. Banka hesabınız azalmaya başlıyor. Bu nedenle emeklik sonrası için planlar yapmanız gerekiyor” dedi.

 

Paramı çar-çur etmedim

Kariyerinde iki kez Premier Lig şampiyonluğu yaşayan  Sol Campbell, “Ben de gelecekte ne olacağım diye düşünmeye başladım. Aslında ben bunu çok erken yaşlarda düşündüm. Bu nedenle gayri menkule yatırımı tercih ettim. Futbolu bırakınca futbola bel bağlamadım. Kendi emekliliğimin planlamasını yaptım. 17 yaşında emeklilik primlerimi ödemeye başlamıştım. Hepimiz geleceği düşünmeliyiz. 31 yaşımda kariyerimi noktaladım. Paramı çar-çur etmedim. İleride kafanız rahat yaşamak istiyorsanız bunu yapmalıyız” diye konuştu.

Kariyeri boyunca İngiltere Milli takımının formasını 73 kez giyen Sol Campbell sözlerini şöyle tamamladı: “Kariyer planlamamı yaparken daha sonra antrenör olabilirim diye düşündüm. Bu yönde eğitimler aldım. Futbol zahmetli bir iş. Emek ister. Emekliliğinizi düşünmek zorundasınız. Futbol oynarken haftada 2 gün gördüğünüz eşinizi, emekli olunca her gün görmeye başlıyorsunuz. Bir çok kişi bunu kaldıramadı ve ayrılıklar oldu. Doğru eşi seçmek de çok önemli.”

Etiketler: Sol Campbell, futbol, spor, WL Convention, WinterLeague Convention Hosted by Antalyaspor