Haber Detayı
2023-01-18 14:57
Çin’den stratejik hamle…

İnternet üzerinden ticaret yapan kuruluşlar arasında önemli bir yeri olan, Alibaba Group Holding ve Tencent Holdings'in birimlerinde ‘altın hisse...

Çin’den stratejik hamle…

İnternet üzerinden ticaret yapan kuruluşlar arasında önemli bir yeri olan, Alibaba Group Holding ve Tencent Holdings'in birimlerinde ‘altın hisseler’ olarak bilinen paylar, Çin kamu kumlarınca satın alınıyor.

Bu işlem Pekin'in internet arenasındaki dünyanın en büyük kilit oyuncuları üzerinde daha fazla hakimiyet kurmak için gerçekleştirilmeye çalışması  değerlendiriliyor.

 

Sektörü uzun vadede etkiler

Pekin sektör üzerindeki hakimiyetini gevşetmeye ve bir yıldan fazla bir süredir neredeyse her internet alanını saran ezici baskıyı aşmaya hazırlanırken tartışmalar ortaya çıktı.

Teoride hükümetin yöneticileri aday göstermesine veya önemli şirket kararlarını etkilemesine izin veren bu hisse yapısı, yetkililere sektörü uzun vadede etkilemek için bir mekanizme sağlamış olabilir.

 

Satın almalar var

Qichacha kurumsal veri tabanına göre Çin Siber Uzay İdaresi'nin (CAC) bir kolu, 4 Ocak'ta Guangzhou'daki bir Alibaba dijital medya yan kuruluşunun yüzde 1'ini aldı.

Şirketin medya portföyünde, yayın platformu Youku ve mobil tarayıcı UC Web gibi işletmeler bulunuyor.

Veritabanının gösterdiğine göre, Alibaba'dan satın alınan hisselerin fonlanması, CITIC, China Post ve China Mobile gibi önde gelen devlet firmaları ile birlikte CAC tarafından destekleniyor.

Alınan bilgiler doğrultusunda bir hükümet kuruluşunun Tencent'in yan kuruluşunda benzer bir hisseyi almasıyla ilgili görüşmeler devam ediyor.

Dünyanın iki numaralı ekonomisini canlandırmaya hevesli Şi Jinping yönetiminin, duruşunu oyun bağımlılığına karşı şekilde değiştirmesine ve Alibaba gibi kamu denetimini üzerine çeken firmaları kontrolünü artırmaya hazırlandığına dair işaretler artıyor.

 

Tiktok ve Bytedance hissesi de aldılar

Financial Times'ın yetkililerin Alibaba ve Tencent şirketlerinin her birinde yüzde 1'lik doğrudan hisse alacağını bildirmesiyle firmalar üzerinde artan Çin devleti etkisi, şirketlerin Çin dışındaki incelemesini artırabileceği ve büyümelerini yavaşlatabileceği belirtiliyor.

Etiketler: Alibaba Group Holding, Tencent Holdings, teknoloji, Çin, Pekin