Haber Detayı
2023-01-26 09:47
Turistin tercihi: Kısa ve yakın rotalar…

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü'nün (UNWTO) açıkladığı yeni veriler doğrultusunda, 2022'de 900 milyondan fazla turist uluslararası seyahat yaptı. Bu, rakam, 2021'de kaydedilen sayının i...

Turistin tercihi: Kısa ve yakın rotalar…

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü'nün (UNWTO) açıkladığı yeni veriler doğrultusunda, 2022'de 900 milyondan fazla turist uluslararası seyahat yaptı. Bu, rakam, 2021'de kaydedilen sayının iki katı oldu.

Orta Doğu'yu ziyaret eden yabancıların pandemi öncesi sayıların yüzde 83'üne çıkmasıyla, bu bölge en güçlü artışı yaşadı. Turist sayısındaki toparlanmada ikinci sırada olan Avrupa, 2022'de 585 milyon turistle pandemi öncesi seviyelerin yaklaşık yüzde 80'ine ulaştı.

Afrika ve Amerika, pandemi öncesi ziyaretçilerin yüzde 65'ini geri alırken , Asya ve Pasifik, yalnız son aylarda kaldırılmaya başlanan sert pandemi kısıtlamaları nedeniyle yüzde 23'e ulaşabildi.

 

Ekonomik kriz büyük etken

UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, yeni yılın küresel turizm için daha fazla iyimserlik getirdiğini söyledi.

Ekonomik faktörler, insanların 2023'te nasıl seyahat edeceğini etkileyebilir. UNWTO yurtiçi ve bölgesel seyahat talebinin daha geniş çaplı toparlanmasına yardımcı olacağını düşünüyor. Raporda bu yıl turizme en çok etki edecek faktörün ekonomik kriz olduğu kaydedildi. Turistlerin daha az harcayıp,daha kısa yolculuklar yapacağı ve daha yakın yerler, tercih edeceği öngörüldü.

 

Artması bekleniyor…

UNWTO raporunda yer alan değerlendirmeye göre Çin'de Covid19 ile ilgili seyahat kısıtlamalarının son zamanlarda kaldırılması, Asya ve Pasifik'te turizm sektöründe pandemi öncesinde turistlerinin geri dönmesi için önemli bir adım. Birçok bölgede uluslararası turizmin artması bekleniyor.

 

Rusya-Ukrayna savaşının etkisi var

Raporda ayrıca Rusya'nın Ukrayna'ya karşı devam eden saldırganlık, gelecekte turizmin toparlanmasında ağırlık verebileceği belirtildi.

UNWTO Güven Endeksi'nde, ocak-nisan ayları turizm sektöründe ihtiyatlı iyimserlik gösterdi. İyimserlik 2022'nin aynı döneminden daha yüksek çıktı.

Etiketler: turizm, turist, seyahat rotaları, hava limanı