Haber Detayı
2023-01-24 10:01
Teknolojide iş gücü kıyımı sürüyor…

ABD'li teknoloji şirketlerinde işten çıkarma dalgası yayılıyor. İngiliz Sky News’un haberine göre, Meta, Amazon ve Salesforce'un ardından Microsoft'un da çalışanlarının yüzde beşini işten ç...

Teknolojide iş gücü kıyımı sürüyor…

ABD'li teknoloji şirketlerinde işten çıkarma dalgası yayılıyor. İngiliz Sky News’un haberine göre, Meta, Amazon ve Salesforce'un ardından Microsoft'un da çalışanlarının yüzde beşini işten çıkarmayı planlandığı ileri sürüldü. Haber metninde, şirketin binlerce kişiyi işten çıkarmaya hazırlandığı belirtildi.

Haber detaylarına göre, 220 binden fazla kişiyi istihdam eden Microsoft'un işgücünü yaklaşık yüzde beş oranında azaltmayı planladığı, yani yaklaşık 11 bin çalışanın işten çıkarılacak.

 

Mühendislik birimlerinde gerçekleşmesi bekleniyor

Konuya yakın kaynaklar Microsoft'un 18 Ocak'ta bazı mühendislik birimlerinde işten çıkarmaya gitmeyi planladığını kaydetmişti.

Öte yandan Microsoft'un geçen yılın Ekim-Aralık dönemine ait bilançosunun 24 Ocak'ta açıklanması öngörülürken analistler, şirketin 2017 mali yılından bu yana en yavaş gelir artışını kaydetmesini bekliyor.

 

Teknolojide bir furya yaşanıyor

Yükselen enflasyon ve olası resesyon teknoloji sektöründe endişelere neden olurken, özellikle ABD'de birçok teknoloji şirketi geçen yıl binlerce kişiyi işten çıkarma ya da yeni işe alımlara ara verme kararı almaya başlamıştı. Bu şirketler arasında Meta ve Amazon gibi teknoloji sektörünün önde gelen firmalarının bulunması dikkati çekmişti.

Son olarak ABD'li bulut tabanlı yazılım şirketi Salesforce, iş gücünü yüzde on azaltma kararı aldığını duyurmuştu.

Etiketler: Microsoft, iş gücü kıyımı, teknoloji, Sky News,