Haber Detayı
2023-03-08 09:53
Mücevher fuarında sürdürülebilir parıltı olacak...

Küresel iklim değişikliği yol açtığı zararlar, doğayı korumamız gerektiği gerçeğini bizlere hatırlatıyor. Artık uluslararası birçok organizasyon çevre dostu ürünleri tercih ederken, ‘s&uum...

Mücevher fuarında sürdürülebilir parıltı olacak...

Küresel iklim değişikliği yol açtığı zararlar, doğayı korumamız gerektiği gerçeğini bizlere hatırlatıyor. Artık uluslararası birçok organizasyon çevre dostu ürünleri tercih ederken, ‘sürdürülebilirlik’ konusunu gündeme taşıyor. Informa Markets tarafından organize edilen İstanbul Jewelry Show, sürdürülebilirlik konusunda kamuoyu yaratmayı, mücevher sektöründeki zorlukların çözümüne destek olmayı amaçlıyor.

Istanbul Jewelry Show, sürdürülebilirlik ile ilgili çalışmalarını üç temel noktaya dayandırıyor.  Sürdürülebilir kalkınmaya ilham vererek mücevher sektörüne yardımcı olmak, fuarı her geçen gün daha fazla çevreye duyarlı hale getirmek ve sosyal sorumluluklarını bilerek fuarı gerçekleştirmek. Fuar, sürdürülebilir kalkınmanın altını çizmek adına tasarımcılara, atölyelere, meslek lisesi ve üniversitelere destek veriyor.

Fuarda çevreye duyarlı bir çok çalışma, konunun önemine dikkatleri çekiyor. Etkinliğin karbon emisyonlarını azaltmak amacıyla, basılı materyallerin azaltılması, yaka kartlarını ve fuar halılarını geri dönüştürülmesi, LED teknolojisi kullanarak elektrik tasarrufu sağlanması, kağıt kullanımını azaltmak için ziyaretçi anketlerinin tablet aracılığıyla online yapılması, CO2 emisyonunu en aza indirmek adına katılımcı ve ziyaretçileri, fuar alanına toplu taşıma ile ulaştırılması gibi detaylar ön plana çıkıyor.

 

Sosyal sorumluluk ön planda

En son organize edilen Ekim 2022 fuarında, 98 ton çöp toplanarak geri dönüşüme kazandırıldı. Fuar alanındaki yiyecek-içecek alanlarında plastik kullanımı minimuma düşürüldü ve yeniden kullanılabilen ürünlerle servis yapılması sağlandı. Fuar dönemi kullanılmayan yiyecekler ise ilgili hayvan barınaklarına bağışlanması için ayrıştırıldı.

 

Yenilenebilir enerjiden güç alıyor!

Fuar, 2022 yılı itibari ile yenilenebilir elektrik kullanımına geçerek Informa Markets’in karbon ayak izini Net Sıfıra yaklaştırma yolculuğuna katkı sağlıyor. Fuar, sadece organize ettiği sektöre değil, çevre bölgesine yaptığı katkı ile de göz dolduruyor. Yerli yeme-içme firmalarıyla çalışan organizasyon, ziyaretçi ve katılımcılarını fuar alanına yakın konaklama opsiyonları önererek, hem fuar alanı çevresindeki ekonomiye katkı sağlıyor hem de ulaşım süresini azalarak katılımcı ve ziyaretçilerin karbon ayak izinin azaltılmasına destek oluyor.

Yıl boyunca sürdürülebilirlikle ilgili tüm çalışmalarının sonuçlarını paylaşan fuar, etkinlik katılımcılarında ve ziyaretçilerin de sürdürülebilirlik bilincinin artırılmasını sağlıyor. Fuar katılımcılarının stantlarının yeniden kullanılabilir ve sürdürülebilirlik odaklı ürünlerle hazırlanması konusunda çağrıda bulunuyor ve gerekli düzenlemeleri hayata geçiriyor.

16-19 Mart 2023’de İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek fuar, her geçen yıl sürdürülebilirlik konusunda sorumluluklarını artırırken, bulunduğu sektöre de sürdürülebilir bir ekosisteme geçiş konusunda bilgi akışı sağlamaya devam ediyor.

Etiketler: İstanbul Jewelry Show, sürdürülebilirlik, fuar, 16-19 Mart 2023, Mücevher fuarında sürdürülebilir parıltı olacak