Haber Detayı
2023-04-21 10:32
ABD güneş pazarındaki boşluğu doldurabiliriz...

Enerji Yatırımcıları Derneği (GÜYAD) Başkanı Cem Özkök rüzgar ve güneş enerjisi yatırımlarına yerli katkı desteğinin Türkiye için ihracat artışı anlamına geleceğini söylerken, özellikle g&uu...

ABD güneş pazarındaki boşluğu doldurabiliriz...

Enerji Yatırımcıları Derneği (GÜYAD) Başkanı Cem Özkök rüzgar ve güneş enerjisi yatırımlarına yerli katkı desteğinin Türkiye için ihracat artışı anlamına geleceğini söylerken, özellikle güneş enerjisi alanında ABD pazarında Türk firmaları için fırsat bulunduğunu savundu.

Özkök 27’inci ICCI Enerji ve Çevre Fuar ve Konferansı kapsamında 6 Nisan 2023 günü düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, YEKDEM düzenlemesinde yapılan değişiklik ile Pompaj Depolamalı HES ile rüzgâr ve güneş santrallerinde elektrik depolama birimlerine yönelik desteğin de mekanizma kapsamına alındığını kaydetti.

 

Finansman sıkıntısına dikkat çekti

Enerji Bakanlığı tarafından belirlenecek yeni fiyatların, Cumhurbaşkanlığına gönderilmesinin ardından mekanizmadaki yeni rakamların belirlenerek yayınlanacağını söyleyen Özkök, sektörün dileğinin tamamen dolar bazlı bir destek mekanizması olmasına karşın bunun gerçekleşmeyeceğini dile getirdi.

Konuşmasında enerji yatırımcılarının yaşadığı finansman sıkıntısına da dikkat çeken Cem Özkök Türkiye’de faiz oranlarının çok yüksek olduğuna, finansmana ulaşmanın da çok zor olduğuna dikkat çekerken finans kuruluşlarının yeni YEKDEM düzenlemesinde döviz bazlı destek istediğini söyledi.

Bununla birlikte Cumhurbaşkanlığı tarafından belirlenecek yeni rakamların TL % 60 TL, % 40 döviz bazlı olarak belirleneceğini de ifade etti.

 

Amerika pazarı çok açık

Konuşmasında yerli ekipman kullanıma deste verilmesinin çok önemli olduğuna vurgu yapan Cem Özkök, bunun iş hacmi, istihdam ve ihracat artışı anlamlarına geleceğinin altını çizerken sözlerini şu şekilde sürdürdü; Ben bunu çok önemsiyorum. Türk sanayisi için, Türk müteşebbisi için, Türk yatırımcısı için güneş ve rüzgarda yerli üretimi teşvik edersek daha çok sanayileşiriz ve her şeyden daha önemlisi ihracat yaparız. Bugün güneşte özellikle Amerika pazarı çok açık. Çünkü biliyorsunuz ki Amerika Birleşik Devletleri Çin’e ciddi şekilde amorti uyguluyor. Bu boşluğu Türk yatırımcısı doldurabilir.

Etiketler: ABD güneş pazarındaki boşluğu doldurabiliriz, enerji,