Haber Detayı
2023-04-27 08:18
Türkiye Rehberler Günü ve turizmde işaret dili...

Tarih Kültür Turizm Rehberler Derneği, 1890’daki nizamname ile düzenlenen ancak resmi bir günü olmayan rehberler için, Türk rehberliğinin piri kabul edilen Halikarnas Balıkçısı’nın ...

Türkiye Rehberler Günü ve turizmde işaret dili...

Tarih Kültür Turizm Rehberler Derneği, 1890’daki nizamname ile düzenlenen ancak resmi bir günü olmayan rehberler için, Türk rehberliğinin piri kabul edilen Halikarnas Balıkçısı’nın (Cevat Şakir Kabaağaçlı) doğum günü olan 17 Nisan’ı ‘Türkiye Rehberler Günü’, içinde bulunduğu haftayı da, ‘Türkiye Rehberler Haftası’ olarak kabul ettiğini açıkladı.

Tarih Kültür Turizm Rehberler Derneği, bu kapsamda sıra dışı bir etkinliğe de imza atmaya karar verdi; Dernek, Türkiye Rehberler Haftası olarak kabul ettiği dönem içinde, 26 Nisan 2023 Çarşamba günü, işitme engelli ortaokul öğrencilerine yönelik İstanbul Arkeoloji Müzeleri turu düzenleyecek. Dünya Turist Rehberleri Dernekleri Federasyonu da işitme engellilere yönelik bu turu destekledi.

 

 

Basın açıklaması

Konuya dair Tarih Kültür Turizm Rehberler Derneği’nden yapılan basın açıklaması şöyle; Cemiyetimiz, Tarih Kültür Turizm Rehberler Derneğini (www.tktc.org.tr , @tarihkulturturizm) , mesleğimizin itibarını arttırmak ve meslektaşlarımız arasında dayanışmayı sağlamak amacıyla 2018 yılı Ocak ayında kuruldu.

Aynı yıl üyesi olduğumuz 104 ülkenin üyesi olduğu Dünya Turist Rehberleri Dernekleri Federasyonu'nun (WFTGA - www.wftga.org ) Tiflis'de 2019 yılında düzenlediği 19. Genel Kurulu'na Türkiye'yi temsilen katıldık. 2022 Ocak ayındaysa Madrid'de gerçekleşen 20. Genel Kurulunda bir sonraki toplantının ev sahibi olmak amacıyla yer aldığımız seçimlerde yarı finale kalarak süreci üçüncülükle tamamladık. Yer aldığımız iki genel kurulda da dile getirdiğimiz ortak konulardan bir tanesi olan işaret dilinin turizmde kullanılmasına yönelik çağrılarımız olumlu karşılanmıştı.

Bu minvalde, Federasyon Yönetim Kurulu Üyesi ve Toronto Rehberler Derneği Eski Başkanı James Saunders ile birlikte dernek merkezimizde 10 Mart 2023 günü gerçekleştirdiğimiz programda, İşaret Dilinin turizmde kullanımına yönelik bilgilendirmede bulunduk. Bu yayını yazının sonundaki linkten, ekinde bulunan şifreyle izleyebilirsiniz.

 

Kutlama programı

1890 yılındaki nizamnameyle düzenlenen mesleğimizin ulusal düzeyde kutlandığı bir günümüz bulunmamaktaydı. Bu boşluğu doldurmak adına 2020 yılından itibaren, Türkiye rehberlerinin piri Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın doğum günü olan 17 Nisan tarihini ve kapsadığı haftayı Türkiye Rehberler Günü ve Haftası olarak kutluyoruz.

Bu çevrede etkinliklerimize işitme engelli ortaokul öğrencilerine yönelik İstanbul Arkeoloji Müzeleri turuyla devam ediyoruz. 26 Nisan 2023 Çarşamba günü saat 11.00'de İstanbul Göztepe Dosteller İşitme Engelliler İlköğretim Okulu öğrencilerinden oluşan çocuklarımıza yönelik Türk İşaret Dilinde düzenleyeceğimiz turun basında yer almasını sağlayarak kamuoyu yaratılması hususunda sizlerden destek beklemekteyiz.

Konuya ilişkin detaylı bilgiyi +905422287187 numaralı sekreterya telefonundan alabileceğinizi hatırlatarak göstereceğiniz ilgiden dolayı şimdiden çok teşekkür eder saygılarımızı sunarız.

 

Etiketler: Türkiye Rehberler Günü ve turizmde işaret dili, Tarih Kültür Turizm Rehberler Derneği, rehberlik, Türkiye Rehberler Günü ve Haftası