Haber Detayı
2023-05-06 09:14
Nükleerde Çin dünya birincisi…

Çin, inşa edilmekte olan nükleer elektrik kurulu gücüyle dünya birinciliğini sürdürüyor. Çin Nükleer Enerji Birliği tarafından yayımlanan çalışmada, şu ana kadar 24 nüklee...

Nükleerde Çin dünya birincisi…

Çin, inşa edilmekte olan nükleer elektrik kurulu gücüyle dünya birinciliğini sürdürüyor. Çin Nükleer Enerji Birliği tarafından yayımlanan çalışmada, şu ana kadar 24 nükleer elektrik ünitesinin inşa edilmesiyle birlikte, ülkenin bu alanda dünya birincisi olmaya devam ettiğine işaret edildi.

Kitapta açıklanan verilere göre, 2022 yılından bu yana Çin’de on nükleer elektrik ünitesi onaylandı, ticari amaçlı 3 nükleer elektrik ünitesi hizmete girdi ve altı nükleer elektrik ünitesinin inşası başlatıldı. Veriler, şu an Çin’de inşa edilmekte olan 24 nükleer elektrik ünitesinin toplam kurulu kapasitesinin 26 milyon 810 bin kilovata ulaştığını gösterdi.

 

Yerelleşme oranı yüzde doksanın üzerine çıktı

Kitapta ayrıca, Çin’in nükleer güç alanında kritik donanımlarının yerelleşme seviyesinin sürekli yükseldiği bildirildi. Çin Nükleer Enerji Birliği Sekreteri Zhang Tingke, Çin’de önemli nükleer elektrik ekipmanlarının yerelleşme oranının yüzde doksanın üzerine çıktığını söyledi.

2035 yılına kadar, Çin’in nükleer elektrik üretiminin toplam elektrik üretimindeki payının yüzde 10’a çıkması ve bunun ülkenin düşük karbonlu gelişme modeline geçmesine büyük destek sağlaması bekleniyor.

Etiketler: Çin, nükleer, Çin Nükleer Enerji Birliği, Nükleerde Çin dünya birincisi