Haber Detayı
2023-06-13 10:25
Ekonomik büyüme elektrik tüketimini artırıyor…

Çin’de elektrik tüketiminin yılın ilk dört ayında yüzde 4,7 oranında arttığı açıklandı. Çin Ulusal Enerji İdaresi’nin rakamlarına göre, ülkede toplam elektrik kullanımı, Ocak-Nisa...

Ekonomik büyüme elektrik tüketimini artırıyor…

Çin’de elektrik tüketiminin yılın ilk dört ayında yüzde 4,7 oranında arttığı açıklandı. Çin Ulusal Enerji İdaresi’nin rakamlarına göre, ülkede toplam elektrik kullanımı, Ocak-Nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 4,7 artışla 2,81 trilyon kilovat saate ulaştı. Birincil sanayideki elektrik tüketimi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,3 artışla 35,1 milyar kilovat saat olurken ikincil ve üçüncül sanayi tarafındaki artış ise sırasıyla yüzde 5 ve yüzde 7 oldu. Konutlardaki elektrik kullanımının artışı ise sadece yüzde 0,3 olarak açıklandı.

 

Kömür ithalatı da artıyor

Öte yandan Çin’de enerji kaynaklarının üretimi de artıyor. Ulusal İstatistik Bürosu’nun açıkladığı rakamlar, nisan ayında bir önceki yıla göre yüzde 7 artışla 18,9 milyar metreküp doğal gaz ürettiği yönünde. Büyüme oranı ise Mart ayına göre 3 yüzde puan daha yüksek seyretti. Nisan’da 380 milyon ton ham kömür üretilen Çin’de bu rakam, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,8 artışa denk geliyor. Ülkenin kömür ithalatı da artıyor. Yılın ilk dört ayındaki ithalat, 2022 yılına göre yüzde 88,8 artışla toplam 140 milyon tona ulaştı.

Etiketler: Ekonomik büyüme elektrik tüketimini artırıyor, enerji, Çin, elektrik