Haber Detayı
2023-06-01 08:02
TEKNOFEST şampiyonları ABD yolcusu…

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Atatürk HavalimanTeknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde gerçekleşen inde ‘İnsansız Su Altı Sistemleri – İSA’ projesi ile alanında birinci ola...

TEKNOFEST şampiyonları ABD yolcusu…

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Atatürk HavalimanTeknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde gerçekleşen inde ‘İnsansız Su Altı Sistemleri – İSA’ projesi ile alanında birinci olan Aruna grubu ABD’den davet aldı.

Türkiye’nin ilk yazılım liselerinden biri olma özelliğine sahip Kozmos Yazılım Anadolu Lisesi öğrencileri, geliştirdiği projelerle Türkiye’yi gururlandırıyor. Okulun öğrencilerinden oluşan Aruna grubu, geliştirdikleri ‘İnsansız Su Altı Sistemleri – İSA’ projesi ile geçtiğimiz günlerde Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde alanında temel kategoride toplam 1400 (1000 lise, 400 üniversite) katılımcı grup arasından birincilik aldı. İşitme engelliler için geliştirdikleri saat ve enjektör ucu imha aracı projelerini de geliştiren Teknofest şampiyonları, önümüzdeki günlerde sunum yapmak üzere ABD’ye gidecek.

 

İşlevsel ve çarpıcı projelere imza attılar

Okul yöneticilerinden Bora Sinç öğrencilerin başarısı ile gurur duyduklarını ifade ederek, “Geçen sene de aynı takım, başka bir araçla aynı kategoride ikinci olmuşlardı. Aynı alanda sadece Teknofest Türkiye’de değil, başta Endonezya olmak üzere yurt dışından da birincilikle döndüler. Kendilerine Aruna adını veren bu grupta, takım kaptanı Mustafa Akay, Arkad Divan Dinle ve Ali Kerem Ergen İSA projesine hayat veren öğrencilerimizden. Bu öğrencilerin aynı zamanda iki ayrı projesi daha var. ‘Klima sistemi’ denilen bir projeyle birlikte, ‘Enjektör ucu imha cihazı’ da grubun diğer çalışmaları.

‘Enjektör ucu imha cihazı’ projesinde, sistem işlev olarak enjektörlerin uç kısmını öğrencilerin geliştirdiği sistem ve elektrik akımı aracılığıyla imha ediliyor. Bu proje için, Hindistan patent alma teklifinde bulundu.

Grubun bir diğer önemli projeleri de, işitme engelli bireyler için. Bu projede işitme engelli bireyler, bir saat aracılığıyla etrafta olan biteni algılayabiliyor. Çocuklar bu projeyi sunarken özellikle işitme engelli anneleri örnek aldı. Annenin bileğine taktığı bu saat ile bebeğin ağlama sesini algılayabilmesini sağladılar. Bu projeyle yurt dışına başvuru yapıldı ve derece alındı.” dedi.

 

Diğer okullar ve üniversitelerle işbirliği…

Yönetici Bora Sinç, Ülkemiz adına ve tam anlamıyla önemli bir gurur kaynağı olan öğrencileri desteklemek için farklı okullar ve üniversitelerle de işbirliği halinde olduklarını söyledi. Sinc sözlerine devamla, “Bu projeleri geliştiren gruptan okulumuzda okuyan üç öğrencimiz var. Ancak takım büyük bir takım. Bizim okulumuzun dışında ortak çalıştıkları başka bir okul daha var. Okulumuzun önderliğinde, başka okul ve üniversitelerle işbirliği yapıyoruz. Bu projeleri okul olarak destekliyor ve sponsor oluyoruz. Çocukların geliştirdiği projelerden işitme engelliler projemiz ve enjektör ucu imha aracı projemiz yurt dışında da dikkat çekti. ABD’den davet alan Aruna Grubu, önümüzdeki süreçte sunum yapmak üzere bu ülkeye gidecek. Kendisine, ailesine, vatanına ve dünyaya faydalı bireyler yetiştirme hedefiyle çıktığımız bu yolda, öğrencilerimizin gösterdiği bu başarılar bizleri de çok gururlandırıyor.” dedi.

Etiketler: teknoloji, Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, Aruna grubu, Bora Sinç