Haber Detayı
2022-01-04 02:06
Karı Koca İşleri

Geçtiğimiz günlerde Taksim Endless Art Hotel’in gösterişten uzak, mütevazı sevimli ve samimi etkinlik salonunda Yunus ve Işık Selin Gün&...

Karı Koca İşleri

Geçtiğimiz günlerde Taksim Endless Art Hotel’in gösterişten uzak, mütevazı sevimli ve samimi etkinlik salonunda Yunus ve Işık Selin Günçe’nin sahnelediği, ‘Karı koca işleri’ oyununun izleyiciyle buluşmasına tanıklık ettik.

Yaklaşık iki saat boyunca, hemen hepimizin evlilik hayatında yaşanıp görülebilecek enstantanelerin tabi ki biraz da hicvedilerek izleyiciye sunulduğu oyun sonrası, başarılı çiftle sıcağı sıcağına aynı sahnede kısa bir söyleşi yaptık.

Dakikalar öncesi izleyenlerle buluştukları o sahne ve dekorun üzerinde, sevgili Işık Selin ve Yunus Günçe’yle yaptığımız sohbette bakın neler konuştuk...

Öyle bilindik tarzda soru cevap gibi değil de tamamen, “Anlatın içinizden geçenleri. Nedir bu, ‘Karı Koca İşleri” tarzındaki kısa muhabbette söz Günçe’lerin.

Dinliyoruz…

 

Değerlendirmeyi izleyici yapacak

Önce Yunus Günçe başlıyor söze: “Karı Koca İşleri ‘bizim’ işimiz. Gerçekten tam da millet olarak ‘bizim’ işimiz. Her kelimesi, her repliği, her öğesiyle bizim işimiz. Yani her evli faninin, her insanın işi işte. Çıkış noktası benim tek kişilik bir gösterim aslında. Sadece sahnede tek başıma anlattığım şeyleri konunun diğer öznesi ile beraber anlatmak istemem. Öyle olursa çok daha eğlenceli olacağını hissettiğim bir anda çıktı bu oyun fikri. Yazdım, yönettim karşınızdayız işte. Değerlendirecek olan izleyici ve sizlersiniz…”

Bu noktada sözü Işık Selin Günçe alıyor ve başlıyor anlatmaya; “Şöyle tanımlamak daha doğru sanki; Biz çok iyi anlaşan, çok doğru bir zamanda karşılaşan, daha doğrusu buluşan iki insanız. Oyunda da dile getirdiğimiz gibi evlenmek hiç aklımızdan geçmiyordu.”

Hah, hah, hah (gülüyor ve devam ediyor Işık Selin Günçe)

“İşte tam da bu nedenle evlendik. Bu durum üzerimizdeki, evlilik karşıtlığı noktasına gelen baskıyı tamamen aldı diyebilirim. Tıpkı şu sıralarda, anlaşılmaz  bir biçimde beslenen aşı karşıtlığı gibi bir şey aslında...

Az önce gülerek konuşmasına es veren Işık Selin’in yüzünde, her karşıtlığın aslında çok da anlaşılabilir ya da bir başka anlatımla özgürlük olmadığını sessizce haykıran bir ifade oluştu.

Birkaç saniye sonra bu kez Yunus Günçe devam ediyor eşinin kaldığı yerden…   

“Evet süreç bizi evlenme noktasına getirdi. Evlenmek istedik ve evlendik. Işık Selin benim sadece eşim değil. Ortağım, yardımcım, öğretmenim, arkadaşım. Şu ‘eşim’ kelimesinin altını sadece iki cümleyle doldurmak istiyorum. Evet, Işık Selin benim tam anlamıyla ‘Eşim’ diğer yarım. Ve de hayatımda verdiğim en doğru kararım!..”

Dönüp Işık Selin’in gözlerine bakıp, elini tutup devam ediyor anlatmaya...  

“Karı Koca İşleri evliliğe, evli olmaya hem olayın içinden, hem de farklı açılardan bakmak bir yerde. Hemen herkesle, her çiftle, evli olsun-olmasın, geçtiği yollardaki yaşaması olası bu serüvende rastlayabileceklerini bir şekilde paylaşmak. “Neye iyi gelir, neden sizi izlesinler?” diye sorarsanız söyleyeyim; İzleyenlere bir tür ‘ayna’ görevi yapalım dedik. Üstünden atladıkları, kafalarına takmadıkları, dikkat etmedikleri, bakıp ta görmedikleri, yapıp ta hatırlamadıkları şeylere biraz olsun dikkat çekmek istedik.

Şöyle de diyebiliriz aslında; Biz yaşamımızda fark ettiklerimizi, gözümüze takılanları, biriktirmeyi seviyoruz. Bunu yaparken müthiş keyif alıyoruz. Aldığımız hazzın yansımalarını, sağladığımız birikimleri, kısacası yol hikayelelerimizi de insanlarla paylaşıyoruz. İşin özü bu”

 

 

Noktayı Işık Selin koydu

Bu arada Yunus Günçe’nin sözünün bitmesiyle, sevgili Işık Selin Günçe söze girdi ve iki cümleyle ‘Karı Koca İşleri’ne farklı bir tanımlama getirdi.

“Doğrusunu söylemek gerekirse, bizim yapmaya çalıştığımız şey, sahneye koyduğumuz oyun bir, ‘ilişki dönüşüm istasyonu’. Yunus’la birlikte ilişkilere, çiftlere, en çok da kendimize tabi ki, kazanımlarımızın maksimumunu geri verebilmek”.

Evet, Işık Selin ve Yunus Günçe çiftiyle, alışılmışın dışında bir tarza ve gerçekten başarılı bir sahne performansına sahip, ‘Karı Koca İşleri’ oyunu sonrası yaptığımız bu sohbeti, gazeteci dostum habermasasi.com Genel Yayın Yönetmeni Erden Aktoğu ile birlikte gerçekleştirdik.

Dilerim alkışı bol, gişesi bereketli bir oyun olur…

Etiketler: Işık Selin Günçe, Yunus Günçe, Karı Koca İşleri, tiyatro, sanat