Haber Detayı
2021-11-15 10:26
Çin’de kömür arzı rekor kırdı!

Çin’de kömür arzını artırmaya ve fiyat artışlarını dizginlemeye yönelik çeşitli önlemlerinin yürürlüğe girmesiyle birlikte, fabrikalar ve evler için kış için yeterli en...

Çin’de kömür arzı rekor kırdı!

Çin’de kömür arzını artırmaya ve fiyat artışlarını dizginlemeye yönelik çeşitli önlemlerinin yürürlüğe girmesiyle birlikte, fabrikalar ve evler için kış için yeterli enerjiyi güvence altına alan ülkedeki enerji krizinin hafiflemesi bekleniyor.

Çin’in kömür üretimi, ekim ortasından bu yana büyüme ivmesini sürdürdü. Ekonomi planlayıcısı Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC), günlük maksimum kömür üretiminin 11.93 milyon tona ulaşarak son yıllarda rekor seviyeye ulaştığını söyledi.

 

40 milyon ton artış var

En son resmi verilere göre, ülkedeki elektrik üreticilerinin kömür stokları da toparlandı ve ülke çapındaki elektrik üreticileri, Eylül ayı sonuna göre yaklaşık 40 milyon tonluk bir artışla envanterlerinde toplam 117 milyon ton kömür bildirdiler.

NDRC, elektrik üreticileri ve ısıtma tedarikçileri için orta ve uzun vadeli kömür tedarik sözleşmelerinin talebi karşıladığı için garanti edildiğini söyledi. Komisyon, artan kömür üretimi ve santrallerdeki stokların, yükselen kömür fiyatlarını aşağı çekmeye yardımcı olacağını belirterek, üretim ve stoklar daha da yükseldikçe fiyatların düşüşünü sürdürmesinin beklendiğini kaydetti.

 

153 maden eklendi

Enerji fiyatları, arz sıkışıklığı nedeniyle bu yılın başından bu yana küresel olarak yükseldi. Çin’de, enerji sıkıntıları Eylül ayında elektrik kesintilerine neden olarak bazı bölgelerde aileleri vurdu ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki fabrikaları üretimi durdurmaya zorladı.

Ulusal Maden Güvenliği İdaresi, daha fazla üretim kapasitesini ortaya çıkarmak için kömür üreticilerinin nitelikli madenleri işletmeye almaları için onay sürecini kolaylaştırdı. Yönetim şimdiye kadar, üretim kapasitesini yılda 220 milyon ton artırması beklenen bir hareketle acil durum tedarik listesine yaklaşık 153 kömür madeni ekledi.

 

Endişeler giderildi

Çin, üretimi artırmaya ek olarak, önemli alanlarda ve önemli güzergahlarda kömür taşımacılığını kolaylaştırmak için harekete geçti. NDRC’nin demiryolu ve nakliye şirketlerini taşıma kapasitelerini tam olarak kullanmaya ve elektrik üreticileri ve ısıtma tedarikçilerinden gelen siparişlere öncelik vermeye çağırmasının ardından, demiryolları aracılığıyla taşınan kömür miktarı son yıllarda rekor seviyeye ulaştı.

Çin Devlet Şebeke Kurumu, alınan bu önlemler sayesinde tüm bölgelerdeki güç arzı ve talebinin normale döndüğünü, elektrik bordürlerinin ölçeğinde önemli düşüşler olduğunu söyledi. NDRC, normalden daha soğuk geçeceği tahmin edilen bir kış mevsiminde enerji sıkıntısına ilişkin endişelerin giderildiğini, ev elektriği ve gaz arzını sağlamada sorun olmadığını söyledi.

Etiketler: Çin, kömür, ekonomi, enerji